Hakkımızda

1981 yılında Ankara'da "Kıvılcım Müzik Mağazası" adı ile enstrüman sektörüne giren "Kıvılcım Müzik", Türk ve Batı enstrümanlarının satışının yapıldığı iş yerinde firma kurucusu olan Sayim ALTUNBEY aynı zamanda davul, bongo, tef gibi vurmalı sazların üretimini kendisi yaparken beraber çalıştığı arkadaşı ile de klasik gitar imalatına girmiştir. Sadece 20 gitar yapılmış ve daha sonra 1981 yılının teknik imkanlarının yetersizliğinden gitar imalatından vazgeçilmiştir. Vurmalı sazların üretimi devam ederken bağlama yapımı da üretime eklenmiştir. Ayrnı yıllarda atölye bünyesinde enstrüman tellerine bakır sarımı gerçekleştirilmiştir.

1982 yılından itibaren de "Kıvılcım Yayıncılık" adı altında metodlar ve müzik bilgilerini içeren kitap basımına da devam edilmiştir. 1984 yılında "Kıvılcım" markası ile ilk çanta gitar amplifikatörler üretilmiş ve aynı zamanda da ses kabin ve amplifikatör üretimine girilmiştir. Yine 1985-1988 yılları arasında Türkiye'de ilk olarak çelik telin üstüne sarılı olan bakırın traşlanarak stodüyo veya elektronik ortamda çalınan enstrümandan çıkan parmak sürtünmesinden doğan rahatsız eden sesin yok olmasını sağlayan telin üretimi (flat wound) ve satışı yine "Kıvılcım" tarafından gerçekleştirilmiştir.

Üretimler devam ederken toptan satışlar da ilk yıllarda başlamıştır. Gelişen Türkiye'de ihtiyaçlar doğrultusunda 1992 yılında da temsilcilikler alınmaya başlanarak ithalata da yönelinmiştir. "Kıvılcım", 2005 yılına kadar aralıksız ses sistemi üretiminde bulunurken yurt dışından da önemli markaların ithalatları yapılarak projelendirme ve taahüt olarak büyük projeler gerçekleştirilmiştir.

1995 yılında "Kıvılcım Eğitim" olarak Ankara'da 8 derslik ve dershane açılmış ve daha sonra büyütülerek daha merkez bir yerde faaliyetine devam edilmiştir.

1998 yılında Ankara'da Batı ve Türk müziği enstrümanları satış yerleri ayrılarak bağımsız çalışmaya başlanmıştır. 1999 yılında T.S.E. belgesine sahip teknik servisi kurulmuştur. 2000 yılında tümsatış yerleri ile ilgili ISO 2000 belgesine sahip olunmuştur. 2004 yılında yine Türkiye'de ilk olarak müzik-enstrüman "Volume Müzik Dergisi","Kıvılcım" tarafından ama tam bağımsız olarak yayın hayatına başlamıştır.

Zaman içinde ihtiyaçlar doğrultusunda 1998 yılında "Drum Shop" mağazası İstanbul Tünel'de ayrı bir satış yeri olarak açılmış, 1999 yılında elektronik sistemler satış yeri bağımsız işyerine geçmiştir. 2005 yılında "Kıvılcım Piyano" adı ile İstanbul Şişhane, 2006 yılında ise "Digi-Audio" adı ile ses teknolojisi üzerine (stüdyo ekipmanları, ses kartları ve programları) İstanbul Tünel'de yine ayrı bir satış yeri olarak açılmıştır. Günümüzde ise daha kaliteli ve ilgili hizmet verebilmek için tüm ürünler tek çatı altında toplanmıştır.

 

Türkiye'de ilk defa uzman mağazacılık "Kıvılcım" tarafından başlatılmıştır.